Za fotku děkujeme Thomasovi Zuzelovi, členovi Klubu Pánů z Ponožkovic.
Tentokráte nás zaujala bohatá historie sídla německého parlamentu:
1. Budova Reichstagu, sídla německého parlamentu, jehož vrchol zdobí velká skleněná kopule (na fotce), je stejně jako celá budova zosobněním moderní německé historie.
2. Rozhodnutí vybudovat Reichstag jako sídlo parlamentu pro sjednocené Německo učinil císař Wilhem I. a kancléř Otto von Bismarck. Než byl však dokončen, císařem se stal Wilhelm II., který měl k myšlence parlamentní demokracie výrazně odtažitější přístup.
3. V roce 1933 Reichstag za pochybných okolností vyhořel, což využila Národně socialistická strana k prosazení vydání tak zvaného "Dekretu o požáru Říšského sněmu". Ten je často vnímán jako počátek teroru nacistů, protože pozastavil mnoho občanských svobod, přesunul více moci do rukou kancléře Adolfa Hitlera a odstartoval uvězňování odpůrců národně socialisté vlády.
4. Dobytí Reichstagu se stalo jedním ze symbolů konečného vítězství spojenců ve druhé světové válce. Tento fakt symbolizuje řada nápisů v azbuce (např. Hitler Kaput), které byly pro svůj historický význam na stěnách Reichstagu dodnes zachovány.
5. Po rozdělení Německa a Berlína se sice Reichstag nacházel v západní části města, nicméně jeho poloha přímo u hranice s východním Berlínem, katastrofální stav budovy a dohoda o přesunu hlavního města mimo Berlín, z něj udělaly nevyužívanou trosku.
6. Po pádu železné opony a znovusjednocení Německa byl Reichstag zvolen jako nové sídlo parlamentu. Avšak mimo jiné pro svou pohnutou historii se pro přesun svého sídla zpět do Reichstagu vyslovila většina pouze jednoho hlasu mezi německými poslanci.
7. Od roku 1999 se německý parlament, Bundestag, znovu schází v budově, na kterou byla při rekonstrukci umístěna skleněná kopule, z níž je možné vidět přímo do jednacího sálu Bundestagu, a která má symbolizovat transparentnost současného demokratického systému.