Březen '25
Příběh
Dovolte nám několik řádek o Vašem nejnovějším ponožkovém exempláři. Od roku 1937, kdy Eduard Štorch vydal svou dnes již ikonickou knihu Lovci mamutů, bylo dílo velebeno pro svou čtivost a dějepisnou erudici. „Příběh z doby kamenné trvalým způsobem ovlivnil celou českou pedagogiku a dětskou literaturu,“ nešetřilo se chválou.
Považujeme to za nešťastné. V celé knize se vyskytuje stokrát slovo oštěp. Čtyřicetšestkrát je zmíněna sekyra. Sedmkrát se čtenář setká s harpunami. Přitom šňůrku či provázek pouští autor do děje všehovšudy dvanáctkrát.
Uvědomme si, že takový oštěp se skládá ze tří částí: klacek, kámen a spojovací materiál neboli šňůrka. Dvě z těchto komponent se vyskytují v přírodě přirozeně. Jednu je třeba velmi pracně zhotovit. Tak věhlasnému pedagogovi, jakým byl kolega Štorch, by se nemělo stávat, že opomene to nejdůležitější.
Pravda, není v tom sám. Vnímáme jako velké historické příkoří způsobené celému textilnímu odvětví, že se doba, jejíž nejpokročilejší technologií byl provázek, nazývá „kamenná“. Jednoznačně se od vynalezení šňůrky mělo jednat o „dobu šňůrkovou“.
Jak tedy došlo k tomuto neuctivému přehlédnutí v lidské dějepravě? Inu, sejde z očí, sejde z mysli. A u vykopávek to platí dvojnásob, neboť archeologové a muzejníci bývají sběratelské povahy, Eduarda Štorcha nevyjímaje. Křivdu však bereme jako další motivaci, abychom co nejvíce dbali na výdrž Vašich exponátů z Ponožkovic.
Materiál
K čemu by Vám bylo třicet čtyři gramů bavlny, jakkoliv se jedná o kvalitní česanou odnož? Čtyři gramy polyamidu samy zmohou málo, byť ponožce umí zajistit vyšší životnost.
Po dvou gramech navzájem spředeného elastanu a polypropylenu společně krásně pruží a netrhá se. Jistě ale souhlasíte, že kdybychom z toho všeho neupletli březnový ponožkový exemplář, jednotlivé části by díru do světa neudělaly.
S přáním ponožek bez děr
Vaše Nejvyšší ponožková rada
Edice: Pánské
Všechny ponožky z Ponožkovic jsou navrženy a vyrobeny v ČR.