Březen '24
Příběh
Dovolte, abychom Vám v krátkosti vyprávěli příběh o tom, jak pro jednoho odpad může být pro druhého poklad.
Píše se rok 1856 a průmyslová revoluce uhání plnou parou vpřed. Palivem je uhlí. Jeho nesčetné využití má však i stinné stránky. Například uhelný dehet: mazlavá, toxická, a především nudně černá kapalina.
Pro rodící se vědu o hmotě neboli chemii představovalo zpracování odpadního dehtu jednou z prvních velkých zkoušek. O velikonočních prázdninách se ji snažil zdolat i William Henry Perkin, teprve osmnáctiletý student z Londýna, jenž tou dobou neměl žádnou přítelkyni.
Usiloval o syntézu chininu, zázračného, leč vzácného léku na malárii. Jeden pokus za druhým produkoval bezcenné a beznadějně černé sraženiny. Přesto mladík strojově zkoušel další a další kombinace. Vytrval, dokud doslova nezměnil svět k nepoznání.
Při rutinním mytí zkumavky po dalším neúspěchu si všiml, že se mu jasně zbarvila utěrka. Ba co více, pronikavé zbarvení nešlo z hadříku vyprat. Paradoxně dokonalá trefa do černého.
Do tohoto momentu byla touha lidského oka po krásných barvách těžko ukojitelná. Barviva se získávala krkolomně z hlemýžďů, brouků nebo třeba z kravské moči. Výsledek byl nedostupný, netrvalý a často nevoňavý.
Během následujících dvou desetiletí se svět přebarvil z mdlých odstínů hnědé a šedé do barev tak jasných, že i příroda sama může občas závidět. Nastala-li někdy epocha, jež by se dala přirovnat k jarnímu bujení pestrosti, bezesporu ji odstartovala Perkinova ušmudlaná utěrka.
Materiál
Tento ponožkový model jsme upletli z osmdesáti procent z bavlny. Deset procent pak tvoří temně zelený polyamid, jenž propůjčuje ponožkám vyšší odolnost.
Kostra ponožek a zbylá desetina je z lycry a polypropylenu. Ty zaručují ponožkám vysokou pevnost, potřebnou pružnost a také antibakteriální ochranu.
Jarní pohodlí pro Vaše nohy přeje
Vaše Nejvyšší ponožková rada
Edice: Pánské
Všechny ponožky z Ponožkovic jsou navrženy a vyrobeny v ČR.